IRONMAN ICE COMPETITION

THE COOLEST RACE AROUND

BISBEE, AZ   OCTOBER 19, 2013 - INDIVIDUALS

 

Place Name                          Age     Sex     Time   

===== ===================== === ===== =======

    1 Eric Meyer                   32        M        1:38.16 *1st place male

    2 Cameron Green          28        M        1:38.66 *2nd place male

    3 Prido Polanco             25        M        1:40.23 *3rd place male

    4 Michael Waits             27        M        1:42.89

    5 David Huffman            29        M        1:51.13

    6 Nathan Warner            30        M        1:57.44

    7 Spencer Elmer            24        M        1:58.39

    8 Kevin Cherrick            32        M        2:00.17

    9 Benjamin Gerkin         26        M        2:08.34

   10 Daniel Datson            24        M        2:09.27

   11 Brim Pike                   43        M        2:17.96 *1st place Male Master

   12 Jessica Niebauer      30        F          2:20.49 *1st place female

   13 Max Jones                  20        M        2:30.25

   14 Michael Cabrera        35        M        2:31.13

   15 Shea Redman            28         M        2:36.62

   16 Lenore Dembs           43        F          2:39.44 *2nd place female

   17 Joe Parisi                   48        M        2:40.49

   18 Kevin Herndon           35        M        2:40.97

   19 Hawley John               60        M        2:43.44

   20 Richerd Huang           18        M        2:43.73

   21 John Volkman            42        M        2:46.24

   22 David Ross                27        M        2:46.78

   23 Robert Kilcoyne         28        M        2:46.11

   24 Tom Jordan                62        M        2:51.29

   25 Jeremy Butler             xx   M        2:54.08

   26 Amber Barkley           29        F          2:55.44 *3rd place female

   27 Eric Kinneman           30        M        2:59.15

   28 Todd Sayles               42        M        2:59.93

   29 Setton Coleman         24        M        3:01.38

   30 Lora Steffan               30        F          3:01.09

   31 Michael Waits            27        M        3:04.38

   32 Rick Colwell               51        M        3:08.56

   33 Keith Foster               58        M        3:09.12

   34 William Reiser           24        M        3:10.02

   35 Daniel Wagner           46        M        3:13.11

   36 Geoff Hasenauer       46        M        3:13.69

   37 Emily Herrell               31        F          3:14.02

   38 Catherine Stewart     55         F          3:18.24 1st Place Master Female

   39 Deb Pirlal                   45        F          3:22.13

   40 Annaliese Bledra       30        F          3:25.24

   41 Ofelia Rendon            36        F          3:31.52

   42 Tiffany Johansen       29        F          3:37.36

   43 Emily Boudreaux       29        F          3:42.63

   44 James Levans           52        M         3:44.47

   45 Suzanne Jackson      53        F          3:50.24

   46 John Schubert            54        M        3:54.96

   47 Jacqueline Barrios    28        F          3:57.11

   48 Cris Starks                 46        M        3:57.35

   49 Hailey Johansen        21        F          3:59.62

   50 Beth Barrick               36        F          4:05.23

   51 Rachel McCormick   26        F          4:10.90

   52 Daniel Barrenche      40        M         4:13.42

   53 Gus Perez                  51        M         4:20.15

   54 Amy Mendoza            34        F          4:24.66

   55 Natalie DeRetana      42        F          4:26.27

   56 Elizabeth Neill            50        F          4:30.19

   57 Tim Loomis                55        M         4:32.31

   58 Andrea Altamirano    38       F          4:32.55

   59 Naomi Villa                 50        F          4:36.79

   60 Lee Jacobs                xx         M         4:36.71

   61 Jane Sage                  60        F          4:46.77

   62 Alisha Ortega             28        F          4:53.94

   63 Will Frevert                 66        M         4:53.51

 

 

IRONMAN ICE COMPETITION - TEAMS

BISBEE, AZ   OCTOBER 19, 2013

 

MEN’S TEAMS:      

 

PLACE NAMES TIME
1. Joel Garcia and Quetzal Garcia  4:11.86
2. William Valenzuela & Danthai Xayaphant 4:47.06
3. Brice Madden & David Meredeth  7:07.62

 

 

FEMALE TEAM

 

PLACE NAMES TIME
1. Terri Lobdell and Jenette Blamer 7:42.18

 

 

CO-ED TEAMS

PLACE NAMES TIME
1. Michael Magat and Lauren Cmiel  5:12.77
2. Frankie Orozco & Chaska Arnold 5:19.82
3. Michael Schlerling & Kathryn Noe  5:53.23